Nyhed

Flot Copenhagen Regatte

En Weekend med godt vejr og en god regatta på Bagsværd Sø er overstået.

Roklubben Furesø stillede talstærkt til stat i denne weekend og det blev til finde resultater:
Lørdag

  • Christian Rømer blev nummer 3 i U17 drenge 1X B-finale, samlet nummer 8
  • Mette Møller blev nummer 1 i sin afdeling af master 27+ 1x
  • Ole Kongsbak blev nummer 3 i sin afdeling af master 27+ 1x
  • Bo Hartz blev nummer 5 i sin afdeling af master 27+ 1x
  • Max Emde blev nummer 2 i sin afdeling af master 27+ 1x
  • Mikael Møller Hansen blev nummer 4 i sin afdeling af master 27+ 1x
  • Kristine Søndergård Hansen og Clara Hornnæss blev nummer 1 i U19 piger 2x A-finale
  • Jonas Lund med en Holstebro roer blev nummer 2 i mænd 2x a-finale
  • Mette Møller med en Lyngby Dameroer blev nummer 2 i deres afdeling af master 27+ 2x/2-
  • Jane Hagan og Marianne Henney blev nummer 3 i deres afdeling af master 27+ 2x/2-
  • Andreas Borg og Ole Præst Larsen blev nummer 3 i deres afdeling af master 27+ 2x/2-
  • Bo Hartz og Mikael Møller Hansen blev nummer 5 i deres afdeling af master 27+ 2x/2-
  • Ole Kongsbak og Max Emde blev nummer 5 i deres afdeling af master 27+ 2x/2-
  • Marianne Henney, Bente Johannesen, Jane Hagan og en roer fra NR blev nummer 2 i deres afdeling af master 27+ 4x/4-/8+
  • Mette Møller sammen med 3 roere fra andre klubber blev nummer 1 i deres afdeling af master 27+ 4x/4-/8+
  • Christian Rømer sammen med en Lyngby roer blev nummer 1 i U17 drenge 2X B-finale, samlet nummer 7

    Søndag
  • Christian Rømer blev nummer 6 i U17 drenge 1X A-finale
  • Mette Møller blev nummer 1 i sin afdeling af master 27+ 1x
  • Ole Kongsbak blev nummer 1 i sin afdeling af master 27+ 1x
  • Max Emde blev nummer 2 i sin afdeling af master 27+ 1x
  • Mikael Møller Hansen blev nummer 3 i sin afdeling af master 27+ 1x
  • Kristine Søndergård Hansen og Clara Hornnæss blev nummer 1 i U19 piger 2x A-finale
  • Jonas Lund med en Holstebro roer blev nummer 4 i mænd 2x A-finale
  • Mette Møller med en Lyngby Dameroer blev nummer 1 i deres afdeling af master 27+ 2x/2-
  • Jane Hagan og Marianne Henney blev nummer 3 i deres afdeling af master 27+ 2x/2-
  • Andreas Borg og Ole Præst Larsen blev nummer 3 i deres afdeling af master 27+ 2x/2-
  • Bo Jystrup og Lars Wallin blev nummer 5 i deres afdeling af master 27+ 2x/2-
  • Ole Kongsbak og Max Emde blev nummer 5 i deres afdeling af master 27+ 2x/2-
  • Marianne Henney, Bente Johannesen, Jane Hagan og Mette Møller blev nummer 4 i deres afdeling af master 27+ 4x/4-/8+
  • Ole Præst Larsen, Bo Jystrup, Lars Wallin og Mikael Møller Hansen blev nummer 6 i deres afdeling af master 27+ 4x/4-/8+


    Indsendt af Martin Nygaard Diedrichsen den; 13/05-2019
    Indlægget må bruges med angivelse af kilde: www.roklubbenfureso.dk


  • Klubtelefon: 44 95 01 57
    Kontonr.: 1551 6550509
    CVR-nummer: 54646712

    Roklubben Furesø
    Frederiksborgvej 101
    3500 Værløse


    Medlem af:
    Dansk Forening for Rosport
    under
    Danmarks Idræts-Forbund